Середовище та біорізноманітність

ЗБЕРЕЖЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА ТА БІОРІЗНОМАНІТНОСТІ

«Освітній ресурсний центр» більшість своїх ініціатив спрямовує на види діяльності в невеликих містечках, селищах і селах України.

Один із визначальних напрямів діяльності організації є робота щодо екологічної освіти в контексті збереження навколишнього природного середовища та біорізноманітності.

Серед проектів, в яких ця тематика була однією з ключових:

  • “Заглянувши всередину”, 2002 р., Міжнародний фонд «Відродження». Спільна програма з екологічної освіти для польських та українських НУО.
  • «Діалог», 2000-2001 рр., Карпатський Фонд. Українсько-польська мережа молодіжних громадських організацій екологічного спрямування.
  • «Сільська школа», 2002-2003 рр., Посольство Канади в Києві. Розвиток потенціалу шкіл у гірських районах як центрів розвитку громад.
  • «Школа як джерело розвитку громади», 2004 р., Благодійний фонд Дубневич, Пустомити та Яворівська районна влада. Продовження програм екологічного розвитку громад у сільській та гірській місцевостях. Програма надання рівних освітніх можливостей студентам із сільських територій.
  • «Бескидські потоки», 2004-2005 рр., у партнерстві з Центром освітніх ініціатив, місцевим бізнесом і Міжнародним фондом «Відродження». Залучення молоді до місцевих екологічних ініціатив.
  • «Європейські соціальні стандарти для українських громад», (у партнерстві з Центром регіональних ініціатив Яворівського району), 2006 р., Карпатський фонд. Програма орієнтована на регіональний розвиток в Карпатах, зокрема на створення Агентств регіонального розвитку в 5 районах Львівської та Івано-Франківської областей.
  • «Сталий розвиток громад», 2008-2009 Міжнародний фонд "Відродження". Розробка екологічних та енергоефективних технологій для організацій регіону.

В останні роки низку проектів реалізовано в співпраці з Товариством «Зелений Хрест», які торкалися діяльностей із залученням до екологічних проектів дітей з особливими потребами:

  • «Екологічна освіта для глухонімих дітей». Лекції, туристичні походи зеленими та заповідними зонами Західної України й очистка територій від побутового сміття за маршрутами походів) (Канадський фонд співробітництва).
  • «Екологічна освіта для неповносправних дітей». Залучення глухонімих дітей Львівщини до практичних екологічних акцій через створення міні дендрарію на території школи-інтернату і становлення відповідальності учнів за становлення, відновлення та збереження унікальних природних територій (Волинський ресурсний центр).

Члени організації були дотичні до видання Книжки дитячих екологічних коміксів, де зібрано понад 200 загадок з екологічної та природоохоронної тематики. Пропонована книжка призначена для ознайомлення з загальними екологічними проблемами, для початкового підготування дітей до предмету екології у школі. Однією із підтриманих екологічних ініціатив було електронне видання «Рідкісні оселища (NATURA-2000) верхів’я басейну ріки Західний Буг у контексті створення екологічної мережі Львівщини».

Організація проводить інформаційно-просвітницьку, навчальну, громадсько-адвокаційну й аналітично-дослідницьку діяльність, співпрацює з міжнародними, всеукраїнськими, регіональними та місцевими організаціями, які працюють у сфері збереження навколишнього природного середовища.

Представники організації були задіяні експертами в проекті Програми ENPI-FLEG «Вдосконалення системи правозастосування і управління в лісовому секторі країн східного напрямку Європейської політики добросусідства» 2010-2012 рр. Київ-Львів; у науково-дослідній роботі «Розробка системи формування та реалізації лідерського потенціалу молоді об’єднаних територіальних громад України» (виконувалася в Національному університеті біоресурсів і природокористування України, 2017-2020 рр.).

Експерти ОРЦ також беруть участь консультантами в Програмі «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). Зокрема розробленні екологічних складових стратегій розвитку територіальних громад.

Організація зосереджена на підготовці та реалізації проектів і програм та наданні науково-організаційних і методичних послуг, зокрема:

  • різних формах екологічної просвіти, зокрема через освітні програми для учнівської молоді;
  • практичних природоохоронних проектах, акціях і програмах спрямованих на оздоровлення екологічної ситуації в конкретних місцевостях;
  • підтримці індивідуальних природоохоронних ініціатив підприємців, молоді тощо;
  • сприянні налагодженню міжнародного співробітництва між організаціями екологічного спрямування України та інших країн;
  • організації поїздок, навчань, обміну досвідом для екологічних організацій;
  • сприяє підготовці та перепідготовці кадрів у галузі екології.

Також ОРЦ надає експертні послуги щодо екологічної оцінки та моніторингу природних екосистем, проводить екологічний моніторинг природних і урбанізованих екосистем тощо.

Координатор напряму: Світлана Сосновська

кандидат біологічних наук, науковий співробітник Інституту екології Карпат НАН України,

експерт та консультант у міжнародних і державних програмах збереження довкілля.

sv(at)gcs.org.ua